A legkedvesebb gyermekkori emlékeink gyakran táborokhoz köthetők, amikor kiszakadtunk a hétköznapokból, és elmerülhettünk kicsit a természet szépségeiben.
Én leginkább a hegyvidéki kirándulásokat élveztem, amikor hatalmas fák között meneteltünk, az ösvény szélén gyíkok futkároztak, és ha csendben maradtunk, láthattuk a kíváncsi őzeket, amint szemrevételeztek minket, jövevényeket.
Vajon meddig lesznek még a gyerekeknek hasonló élményeik? Hiszen az emberi tevékenység egyre nagyobb darabokat hódít el a vadonból, kiszorítva ezzel az állatokat természetes élőhelyükről. Egyes fajok emiatt a városokban próbálnak boldogulni, mások kihalnak, mert nem képesek az új feltételekhez alkalmazkodni.
Gyakran hallani, hogy az ember az uralkodó faj, de szörnyű belegondolni, mit jelent ez az uralkodás. Bár nem vagyok egy nagy képregény rajongó, mégis sokszor a fülemben cseng az idézet a Pókemberből, miszerint a nagy erő nagyobb felelősséggel jár.
Azt gondolom, kötelességünk megvédeni a környezetünket, és nem csak azt a részét, ami a hasznunkra válik. Felelősséggel tartozunk minden fajért, élőhelyért. Ha engedjük, hogy az egyensúly felboruljon, az beláthatatlan következményekkel jár számunkra is, amire jó példa például a méhek pusztulása.
Mindenki tehet a fenntarthatóságért
Sokan azt gondolják, a környezet védelme az állam feladata, és csakis felülről jövő szabályozással lehet eredményeket elérni. Ez nem igaz, mindannyian tehetünk azért, hogy a jövőnk fenntarthatóbb legyen.
A karbonlábnyom csökkentése, fairtrade termékek vásárlása vagy hulladék csökkentése lehet az első lépés, szerencsére azonban egyre többen tovább merészkednek, és otthonuk energiaellátását is fenntarthatóbbá teszik.
Kézenfekvő módszer a napelem rendszer felszerelése, ami a napsugárzást alakítja elektromos árammá, amit aztán a háztartási berendezéseink felhasználhatnak. Ahogyan a technológia széles körben népszerűvé vált, úgy kezdtek csökkenni a napelem árak, úgyhogy manapság már egyáltalán nem elrugaszkodott gondolat, hogy ilyen módon biztosítsuk otthonunk energiaellátását.
Mitől függenek a napelem árak?
Természetesen minden esetben egyedi kalkulációt igényel, mennyibe kerül egy napelem rendszer telepítése, ehhez pedig a Napelem Rendszer honlapján is segítséget kaphatunk, milyen szempontokat vegyünk figyelembe.
Fontos, hogy mekkora a háztartás energiafogyasztása, mert ennek tudatában határozható meg a szükséges kapacitás. Lényeges, milyen a tető tájolása, dőlésszöge, és megfelel-e a mérete és szerkezete a napelem telepítéséhez.
Végezetül arra kell választ adnunk, mit szeretnénk kezdeni a fel nem használt árammal, továbbítjuk a szolgáltató felé, vagy inkább tároljuk, ettől függ ugyanis, milyen típusú inverterre lesz szükségünk.
Hosszú távú beruházás, ami megtérül
Azzal, hogy otthonunkat napelemmel szereljük fel, hatalmas lépést teszünk a bolygónk védelmében. Az sem elhanyagolható, hogy ezzel két legyet ütünk egy csapásra, hiszen a napelem ára tíz éven belül megtérül, attól a pillanattól kezdve pedig minden forint, amit villanyszámlára fordítottunk volna, a zsebünkben marad.
Egy napelem rendszer hosszú évtizedekig teszi a dolgát, a gyártók garanciája általában 25 év, ezidő alatt pedig nem kell félnünk a meghibásodástól sem, hiszen a panelek nem tartalmaznak mozgó alkatrészeket. Gyakorlatilag karbantartás nélkül biztosítják a energiát.
Attól sem kell tartanunk, hogy áram nélkül maradunk, hiszen a hiedelmekkel ellentétben a panelek felhős időben is működnek, éjszaka pedig – az inverter típusától függően – a szolgáltatótól vagy az akkumulátorokból vételezhetjük az áramot.
Hosszú ideig nyugodtan aludhatunk, ha napelem rendszer telepítése mellett döntünk.
Persze egyeseket aggodalommal tölt el, hogy három évtized alatt sok változás történhet, például a családnak költöznie kell a napelemmel felszerelt ingatlanból. Ebben az esetben sem járhatunk rosszul, hiszen a megújuló energia használata egyre inkább bekerül a köztudatba.
Egyes vásárlók kifejezetten napelemekkel felszerelt otthont keresnek, és természetesen hajlandók kifizetni érte a telepítési költségek miatt magasabb vételárat. Megtehetjük azonban azt is, hogy az egész rendszert “összecsomagoljuk” költözéskor, hiszen az új ház hálózatára is rákapcsolható.
Mindent összevetve az derül ki, a kezdeti költségeken kívül gyakorlatilag semmilyen hátránnyal nem jár, ha napelemmel szereljük fel otthonunkat. Nem meglepő, hogy az előrejelzések szerint a jövőben is egyre népesedik a felhasználók köre, és nem csupán a magánszemélyeket illetően, hanem a vállalkozások is felismerik a technológia hosszú távú előnyeit.